Турция
Tурция е сред най-предпочитаните места за туризъм, с нейните спиращи дъха природни красоти, уникални исторически и археологически забележителности, непрестанно развиваща се хотелска и туристическа инфрастуктура, традиционна гостоприемност и конкурентни цени. Бреговете на Турция са осеяни с плажове, китни заливи, лагуни, пристанища, острови и полуострови. Лятото е продължително, в някои области приблизително 8 месеца в годината. Пищната турска природа се олицетворява от величествени планински масиви, просторни долини, езера, реки, водопади и пещери, чудесна предпоставка за туризъм за скиори, планински катерачи и любители на пешеходни туристически маршрути. Освен всичко, Турция представлява един огромен музей на открито, предлагащ исторически и археологически богатства. Наскоро се откри и ново поле за развитие на туризма в Турция – здравният туризъм. Турция е богата на горещи извори, лечебни водни басейни и кални бани. Разнообразието на места с религиозно значение, паметници, гробници и руини показва, че Турция е била кръстопът на различни религии, включително исляма и християнството.
Истанбул (Istanbul)
Истанбул (Istanbul) е наистина световен град, който всеки трябва да посети поне веднъж в живота си. Той е пленителна смес от източна и западна култура, кипящ от живот модерен град с неповторима идентичност. Богатото му минало съжителства с младежката му жизненост. Въпреки че вече не е столица на Турция, Истанбул остава културния и бизнес център на страната.
Той е град на контрасти, изпълнен с какафонията, типична за живота през 21-ви век, и все пак ужасно красив. Разположен е на смайващо място, заобиколен от вода - тънкият пролив Босфора и спокойното Мраморно море, разделящи Европа от Азия. Истанбул е стъпил на двата континента и е наследил най-доброто и от двата. Под имената Византион, Константинопол и накрая Истанбул, той е бил столица на три империи, като всяка е оставила своят отпечатък под формата на смайващи дворци, замъци, джамии, църкви и паметници. Завещанието на пъстрото му минало може да се види на всеки ъгъл на модерният град.
Планът на града може първо да ви се стори объркващ. Босфорът дели града на европейска и азиатска част, свързани с два великолепни моста, простиращи се между континентите, първият от които е отворен през 1973 г. за честването на 50-годишнината на Републиката. Повечето посетители на града, оставащи само за няколко дни, нямат много причини да посетят азиатската част, като изключим обиколката на Босфора с корабче, което плава зигзагообразно между двата бряга, за да покаже най-доброто от всеки.
Европейската част, обаче, също е разделена на две части от Златния рог или Халич (Haliç), който може да се каже, че разделя историческата наст на стария Истанбул - кварталите Султанахмет (Sultanahmet) и Лалели (Laleli) - от модерният град. Пресичан е от множество мостове, най-известният от които е понтонният - мостът Галата (Galata). Повечето посетители, които идват за малко, предпочитат да останат в стария град, тъй като повечето от местата, които посещават са съсредоточени там. Най-известните места в Истанбул - Синята джамия (Mavi Camii), Света София (Aya Sofya), Топкапъ сарай (Topkapı Sarayı, Дворецът) и Капълъ Чаршъ (Kapalı Çarşı) - са на 30 минути пеша едно от друго. Лесно е да се обикаля пеша или с помощта на трамваите, които преминават редовно през главната улица, която е само пешеходна зона. Що се отнася до намиране на място за отсядане, вече има много бутикови хотели със собствен стил в района на Султанахмет, много от които са възстановени османски дървени къщи. Те са идеални за онези, които наистина искат да вкусят автентичният дух на стария град. Посетителите с по-ограничени възможности могат да помислят за по-модерни хотели на достъпни цени в района Лалели, въпреки че той е много по-натоварен и оживен.
Въпреки че е удобно, недостатъкът на отсядането в Стария град е, че тъй като не е жилищен район, не можете да усетите атмосферата на модерния Истанбул, с отличните му ресторанти, оживени барове и космополитен дух. Някои от най-изисканите и луксозни хотели са или на брега на Босфора, предлагащи очарователни гледки над проливите, или в модерните бизнес райони. В сърцето на модерният Истанбул е площад Таксим (Taksim) и улиците около него. Предимството да останете там е, че можете да отидете пеша до многото ресторанти и спокойни барове, намиращи се наблизо.
Където и да предпочетете да останете, няма да е трудно да се насладите на града, и дори три дни ще ви стигнат да разгледате най-интересните забележителности. Това, обаче, е толкова голям град, че дори да го посещавате отново и отново, всеки път ще откривате по нещо непознато. Лесно е да е придвижвате из него. Има две удобни трамвайни линии - една в стария град и една по главната търговска улица в Пера - булевард „Истиклял“ (İstiklâl Caddesi).
Истанбул е вдъхновявал много хора на изкуството с историята си и природните си прелести. Безброй са написаните поеми и песните, композирани за Истанбул. Истанбул, който притежава приказна обаятелност, благодарение на историческото и културното си богатство, очаква онези, които искат да видят със собствените си очи голямата любов между континентите.
Анталия (Antalya)
Анталия (Antalya), перлата на турската ривиера, е най-впечатляващата част от средиземноморското крайбрежие на Турция. Типичен турски курорт - смесица между модерен метрополис и старомодно малко градче - в центъра на Калейчи (Kaleiçi) във вътрешността на стария квартал. Този район през последните години претърпява нещо като възраждане, като много от дървените османски къщи се реставрират и превръщат в бутикови хотели. По тесните улички на стария град не се допускат автомобили, което го прави добро място да попиете от местната атмосфера около очарователното пристанище. Символът на Анталия е минарето с канелюри Ивли Минарели (Yivli Minareli), построено от селджуките през 13-ти век. В археологическият музей има много интересни експонати от палеолитната епоха чак до времето на османците.
Има много ваканционни курорти в границите на региона Анталия, като например, Алания (Alanya), Белек (Belek), Калкан (Kalkan), Каш (Kaş), Кекова (Kekova), Кемер (Kemer), Олимп (Olympos), Патара (Patara) и Сиде (Side).
Анталия се радва на автентична кухня - една чудесна комбинация на средиземноморски и арабски влияния. Някои от специалитетите са супата Кулаклъ (Kulaklı), приготвяна от нахут и ситно накълцани парченца месо; Тахинли Пияз (Tahinli Piyaz), което е салата от сушен фасул, овкусена с тахан; Тандър (Tandır) кебап, Кабак Татлъшъ (Kabak Tatlısı - тиквен сладкиш) подсладен със счукано сусамово семе и гроздов сироп и сладко от бергамот.
Анталия има много колоритен нощен живот. Това важи в особена сила за летните месеци, когато отличаваното с награди яхтено пристанище и районът около него кипят от живот с дискотеките, баровете и заведенията, които са популярни както сред туристите, така и сред местните. Така е и в Кемер (Kemer) и Титрейенгьол (Titreyengöl) - има много привлекателни заведения, барове с рок-музика и традиционни турски таверни. Нощният живот в Анталия става още по-вълнуващ по време на международния филмов фестивал Златен портокал.
Алания (Alanya)
Алания (Alanya)е прекрасен ваканционен център с приказни пясъчни плажни ивици, модерни хотели и мотели, както и многобройни рибни ресторанти, кафенета, клубове и барове. Кафенетата, ограждащи пристанището, са предпочитано място за срещи за туристите, както и за местните. От парка на града, пътят тръгва по брега до пристанището, очертано с безбройни бутици, изкушаващи туристите със занаятчийски произведения и сувенири като кожени облекла, бижута, чанти, забавно изрисувани кратуни, които са символ на региона. Има много плажове, удостоени със сини флагове и красиви гледки, например, пещерата Дамлаташ (Damlataş), археологическият и етнографският музеи, долината Дим Чай (Dim Çayı), три морски пещери: Фосфорлу Маджара (Fosforlu Mağara), Къзлар Маджарасъ (Kızlar Mağarası) и Ашъклар Маджарасъ (Aşıklar Mağarası) и много други.
Белек (Belek)
Белек (Belek) е регион на средземноморския бряг, разположен на 30 км. на изток от област Анталия. Неотдавна беше избран от турското Министерство на културата за туристически образец не само за съвременния турист, но и за туриста от следващото хилядолетие.
Белек!... Какъв туристически рай!.
В околността има много петзвездни хотели и първокласни почивни селища и голф игрища. Всички удобства са първокласно проектирани и осигуряват съвършена атмосфера за семейства, като също така предлагат на гостите си възможности и услуги, изпипани до най-малката подробност. Всички курорти предлагат осветени тенис кортове, закрити и открити басейни, напълно оборудвани здравни и фитнес центрове, детски площазки за игра и още много възможности
Сиде (Side)
Сиде е древен град, разположен в живописен зелен полуостров на югоизточното Анталийско крайбрежие с тих залив. В миналото града е служел като пристанище, а днес е красиво курортно градче.В себе си Сиде включва курортните райони Монавгат, Кумкьой, Титриенгел, Соргун и Чолаклъ. Туристите очакват топло време, чисто море, просторни пясъчни плажове. Сред туристите Сиде е известен с най-достъпните цени на хотелите, с благоустроените си територии и високото ниво на обслужване. Смята се, че Сиде е идеалното място за влюбените откакто, според преданието, Клеопатра и Марк Антоний си устройвали романтични срещи в гората. Крайбрежието на Сиде е подходящо и за почивка с деца, поради добрия въздух, недълбоките крайбрежни води и множеството детски развлечения.
Бодрум
Бодрум (Bodrum) е райско място заради климата, морето, природната красота, прекрасните заливи, историческо наследство, както и модерния нощен живот, където купонът продължава до изгрев слънце. Многото курорти и хотели предлагат на своите гости всичко от което се нуждаят. От край време Бодрум, в античността известен като Халикарнас (Halircarnasus), изумява хората и носи отпечатъци на много култури и цивилиации - карийска, лелегийска, персийска, дорийска, елинска, римска, византийска и османска.
Крайморските села, големите и малки заливи на Бодрум (Bodrum), Гюмбет (Gümbet), Битез (Bitez), Ортакент (Ortakent), Баджла (Bağla), Аспат (Aspat), Караинчир (Karaincir), Акярлар (Akyarlar), Тургутреис (Turgutreis), Гюмюшлюк (Gümüşlük), Ялъкавак (Yalıkavak), Гюндоджан (Gündoğan), Гьолтюркбюкю (Göltürkbükü), Торба (Torba), Гюллюк (Güllük), са световно известни и всеки си има собствен чар и особености.
Замъкът в Бодрум, построен от рицарите на ордена на Св. Йоан, превърнал се в символ на полуострова. Сега в него се намира Бодрумският музей на на подводната археология, отличен със специална похвала „Сертификат за постижения“ по време конкурса „Европейски музей на годината“, проведен през 1995 г. За любителите на историята, друго задължително място за посещение в Бодрум са останките от мавзолея.
Бодрум е уникален град с изключителна привлекателност, където можете да се забавлявате денонощно. Известни личности пътуват на длъж и на шир, за да се забавляват и да бъдат забавлявани в Бодрум. Вие също можете да станете част от нощния живот нa Бодрум и да се насладите на удоволствията, които курортът може да предложи. На улица Мейханелер (Meyhaneler) ви очаква изкушаващо разнообразие от мезета, които най-добре се допълват с чашка турска ракия (Rakı). Тук ще откриете по-традиционните забавления, предпочитани от местните жители на Бодрум. С напредването на нощта, можете да запеете заедно с някоя от групите музиканти, обикалящи около масите.
Мармарис (Marmaris)
Мармарис (Marmaris)е един от най-предпочитаните турски курорти, и привлича много почиващи, като не малко от тях се връщат година след година. Любим е както на семейни, така и на млади двойки. Има страхотно разположение, географските му дадености изключително приличат на тези на фиордите, със стръмни и покрити с борови гори хълмове, спускащи се до бреговете, скалисти заливи и островчета.
Има богат избор на удобства и места за отсядане - от петзвезден лукс до апартаменти на самообслужване - но повечето са стандартни, с три звезди. Повечето хотели са построени до главния път край морето, някои са на самата брегова ивица, но много от новите хотели са в хълмистите райони като Армуталан (Armutalan).
В Мармарис и околните заливи има много центрове по водни спортове, които са готови да ви съдействат за всякакви водни приключения - и на повърхността и подводни - включително за екстремни спортове. Заливът Akvaryum (Аквариум), морската пещера Бaca (Baca, Комин) и зоната на рифа са прелестните места, предпочитани за гмуркане от местните жители и посетителите. Походите из природата, по-вълнуващите спортове като рафтинг на река Даламан (Dalaman), и трекинг турове се организират от туристическите агенции.
Някои места около Мармарис, където в античността е имало градове, са например, Amos (Hisaronii-Turung), Bybassos (Hisaronii), Kastabos (Hisaronu), Syma (Bayir Village), Larymna (Bozburun), Thyssanos (Sogiit), Phoinix (Tashca), Loryma (Bozukkale), Kasara (Serge Harbour), Cedrai (Sedir Island), Euthena и Amnistos (Karacasogut).
След като се завърнете в хотела си, умората от интензивния туризъм или обиколки по суша или море се преодолява най-добре като се включите в нощния живот на „улицата на баровете“, която е сърцето на местния нощен живот. Забавлението се завихря с пълна сила след полунощ и продължава до сутринта, с участия на живо от местни и чуждестранни изпълнители.
Старият град с тесните си сенчести улички, скрити от слънцето с платнища, и пълни с магазинчета и сергии, си има собствена пъстра атмосфера. Различни видове дантели - обичаният традиционен занаят - се продават в изобилие в тези магазинчета и пазари. Около пристанището и в крепостта има много магазини, предлагащи медни и дървени украшения и bric-à-brac, евтини бижута и дрехи местно производство.
Кушадасъ (Kuşadası)
Кушадасъ (Kuşadası)е един от най-космополитните курорти и спирка на големите круизни кораби. Това е един добър целогодишен курорт, предлагащ прекрасни плажове, отлични възможности за пазаруване и истински нощен живот. В превод от турски език „Кушадасъ“ означава „птичи остров“, наречен така заради островчето Гюверсин Адасъ (Güvercin Adası) или Остров на гълъбите, свързано със сушата чрез път, построен над водата и прочуто със своята крепост от 14-ти век - времето на Генуа. В околността има много пясъчни плажове. Кадънлар Плажъ (Kadınlar Plajı) или „Женският плаж“ е централен, но може да бъде оживен с хора, така че е по-разумно в активния сезон да се отдалечите от центъра към места със същите пясъчни плажове, но по-усамотени. Калейчи (Kaleiçi) е старият център на града и предпочитано място за пазаруване и развлечения. .
Разположението на Кушадасъ го прави удобна отправна точка за желаещите да посетят Ефес (Ephesus), който е само на 30 минути път с автомобил
Освен това е заобиколен от едни от най-красивите природни паркове в Турция, природен парк Каламаки(Kalamaki), намиращ се на полуостров Дилек (Dilek), прибл. 30 км. на юг. Гъста борова гора покрива стръмните склонове, спускащи се до самите плажове и кристално чистото море. Тук се срещат някои от най-редките животински видове в Турция, като анадолската чита и диви коне. Неделните дни често са натоварени, защото идват и много местни хора. Друго удивително място в околността е езерото Бафа, на около 80 км, източно от Кушадасъ.
Най-известният плаж в околността е Kadınlar Denizi (Кадънлар Денизи - Женският плаж), на 3 км. южно от града - до него има редовен превоз с маршрутни таксита (наречени Dolmuş (Долмуш)) и в активния сезон е доста препълнен. Güvercin Adası (Гюверсин Адашъ) има скалисти брегове, но все пак може да се плува, а има и малък плаж на 500 метра северно от полуостров Йъланси Бурну (Yılanci Burnu). По-добър е плажът Памучак (Pamucak), на 15 км. на север по пътя към Selçuk (Селджук).
Кападокия (Cappadocia)
Областта, известна като Кападокия (Cappadocia), включва градовете Югрюп (Ürgüp), Гьореме (Göreme), Аванос (Avanos), Ючхисар (Üçhisar), Деринкую (Derinkuyu), Каймаклъ (Kaymaklı) и Ахлара (Ihlara), и техните околности. Това е изумителна област - скалните образувания, които изглеждат като обитавани от духове, и цели градове и храмове, разпространяващи се дълбоко под земята, съществуват в странна, неземна атмосфера. Известна е и заради тъкането на килими, виното и характерните червени грънчарски изделия от района на Аванос. Кападокия е била убежище за ранните християни, които се спасявали от гоненията и извършвали богослуженията си под земята. В района има около 3000 каменни църкви, и не всички са отворени за посещения.
Селището Гьореме е разположено в самото сърце на местната туристическа индустрия, и много от жителите му все още живеят в „пещерни“ жилища, а някои от тях дори са превърнати в малки евтини хотели. В околностите се намират удивителните каменни образувания, познати като Пери Баджаларъ (Peri Bacaları) или „Вълшебните комини“).
В районите наоколо има стотици подземни градове. Два от най-впечатляващите са Каймаклъ (Kaymaklı), който е на 8 нива, и Деринкую (Derinkuyu), който достига дълбочина от 55 метра. Били са използвани от християните по време на гоненията срещу тях през 7-ми век; те си създали среда за живот под земята, задоволяваща всичките им потребности, включително спални, кухни и складови помещения.
Кападокия е добро място за купуване на килими, бижута и антики, и много търговци идват тук на път за Истанбул. Главната търговска зона започва от Кумхуриет Мейдани (Cumhuriyet Meydani) и продължава по Кайсери Каддеси (Kayseri Caddesi), където могат да се намерят килими от цялата страна. Има магазини, предлагащи богато разнообразие от сребърни антики, донесени предимно от селата в Източна Турция. Фигурки с „вълшебните комини“, кападокийски порцеланови кукли, керамични чашки, и разбира се местно вино от различни винарни са някои от другите сувенири, които можете да намерите.
Националният парк Гьореме и Кападокия са уникално творение на природата, със склонове пълни с еолични стълбове, богати на водни извори в низините, пищна растителност и много скални църкви, изрисувани със стенописи.
Посетителите на Кападокия виждат най-отбраните примери за селджукска и османска архитектура и изкуство. Керван-сараите (ханове за пренощуване на кервани) в Егри Минаре (Egri Minare), Алайхан (Alayhan), Султанхани (Sultanhani) и Сарлхан (Sarlhan), джамията Таскинпаша (Taskinpasa) в Ургуп (Urgup), местата на Сунгур Бей (Sungur Bey) и джамията на Аладин (Alaaddin) в Нигде (Nigde) са само някои места, които си заслужава да посетите.За да опознаете тази тайнствена земя и да станете свидетели на хармонията между хората и природата, трябва да посетите и Ургуп (Urgup), Учхисар (Uchisar), Аванос (Avanos), Гьореме (Goreme), Кавусин (Cavusin), Ортахисар (Ortahisar), Синасос (Мустафа паша) (Sinnassos (Mustafapasa)), и клисурите Ихлара (Ihlara), Соганли (Soganli), Зелве (Zelve) and Гюверчинлик (Guvercinlik).
Кападокия, отразяваща хармонията между природата и човечеството, очаква онези, които биха искали да открият тази тайнствена земя и да видят уникалното творение на природата.
Айвалък (Ayvalık)
Айвалък (Ayvalık) е разположен в залив в Егейско море, срещуположно на гръцкия остров Лесбос. Името му означава "Мястото на дюлята", но въпреки това Айвалък е заобиколен от сякаш безкрайни градини с маслинови дървета. Градът има едни от най-добре запазените къщи от османската епоха в цялата страна. Този турски курорт е най-близо разположения до България - 600 км.
В древността градът е бил познат под името Кидонай и в него са живеели гърци и турци. Днешният град Айвалък е основан през 1929 г. Мястото е заобиколено от масиви с маслинови дървета, от чиито плодове се произвежда голяма част от най-добрия турски зехтин.