|
Национални празници на Швейцария:
Поради особеното държавно устройство на Швейцария има множество празници, които се празнуват само в отделни кантони на държавата. Такива са например:
Вторият понеделник на Септември- Кнабеншиесен /този ден се празнува също само в Цюрих и представлява местен фестивал-състезание по стрелба, до което се допускат само младежи между 13г. и 17г. от кантон Цюрих/;
Все пак в Швейцария има и такива дати, които се отбелязват във всички кантони:
Швейцария е разположена в Централна Европа и е единствената европейска държава с конфедеративно държавно устройство. *Страната е изградена от 26 кантона, като всеки един от тях се ползва с определена независимост. Все пак в Швейцария съществува и централно правителство, което ръководи и представлява конфедерацията и взема решения в области като отбрана, международни отношения и др. Малко известен факт е, че Швейцария всъщност няма официално определена столица. На много места ще видите, че за столица се посочва Берн, но това не е много прецизно. Берн се води за основен град на конфедерацията поради факта, че тук са разположение седалището на федералното правителство и парламента. Населението на страната е доста пъстро- тук умело живеят заедно италиански, немски и френски етноси. Не се учудвайте, ако движейки се по магистралите на страната забележете табели на италиански и немски език.
Швейцария е държавата на многообразието, като това не се дължи само на смесицата от различни етноси или на особеностите на държавното устройство. Държавата предлага уникално преплитане от архитектурни забележителности и красива природа. Швейцария е пълна с езера и реки, че може да ви се стори, че където и да отидете, водата винаги ще бъде с вас. Водните площи се поддържат в изключително добро състояние, като някой от най-красивите швейцарски езера са Женевското езеро, езерото Тюн и Бриенцзее. Дори и езерата, които граничат с големите швейцарски градове /като Цюрих например/ са чисти и много често се използват от местните жители за разхлаждане през лятото.
Наличието на чисти водни източници в изобилие до голяма степен определя и факта, че швейцарците от край време са големи любители на СПА процедурите. Швейцария е изпъстрена с много термални извори, около които са изградени модерни СПА центрове, позволяващи на местни и туристи да се насладят на лечебното свойство на водата.
Естествената красота на Швейцария е умело съчетана с богатата история на страната. Посещавайки малката алпийска държава може да се запознаете с малко известни на много хора исторически факти, посещавайки някой от многото замъци, и в същото време да се насладите на спиращи дъха гледки. Всеки един от големите швейцарски градове предлага на своите посетители този уникален микс от зеленина и история. Швецарският град Берн например се слави с красивата си розова градина, намираща се на малък хълм над реката, преминаваща през града, а именно от тази гради се открива красива гледа към стария град на Берн с неговата главна улица и часовниковата кула. Женeва ще ви привлече най-вече със спокойствието на едноименното езеро, но и със слънчевия часовник, а защо не и с малко известната „Сграда на смърфовете“- жилищна сграда с уникален дизайн. Историята на Швейцария обаче далеч не се ограничава до по-големите градове. В малки градчета като Щайн ам Райн, Веве и Монтръо може най-добре да усетите ритъма на живот на швейцарците и да усетите духа на едни отминали времена.
В случай на необходимост, потърсете българското посолство:
Bern 3005, Bernastrasse 02-04, Tel.+4131 351 14 55/ 56, Fax: +4131 351 00 64
Посолство в България
София, Ул. Шипка № 33, п.к. 244, 1000 София тел. 942 01 00, факс 946 16 22
Визов режим
От 29 ноември 2003 г. влезе в сила Спогодба между правителството на Република България и Швейцарския федерален съвет за взаимно премахване на изискването за визи. Съгласно разпоредбите на спогодбата, гражданите на всяка от двете договарящи се страни, притежатели на валиден паспорт, могат да влизат без виза на територията на другата страна и да престояват там за срок до 90 дни в рамките на шест месеца, без право да упражняват доходоносна дейност. Тази Спогодба се прилага еднакво и за територията на Княжество Лихтенщайн и за неговите граждани.
Митнически изисквания
При влизане в Швейцария българските граждани имат право да внесат без заплащане на мито: вещи за лична употреба, необходими за пътуването, както и подаръци на обща стойност до 100 шв.франка /за лица под 17 години - до 50 шв. франка/; цигари - до 200 къса, или 50 пуретини, или 250 гр-тютюн за лула;алкохол - 1 л. твърд алкохол с алкохолно съдържание над 15% или 2 л. под 15%. Не се налага мито и няма ограничения за изнасяните от Швейцария предмети за лична употреба и подаръци. Няма ограничения и за количеството валута, внасяна или изнасяна от Швейцария.
Здравни изисквания
Няма повишена опасност от заразни заболявания и не се налагат специални предпазни мерки, нито ваксинации. Задължително е да притежавате здравна застраховка за покриване на спешни медицински интервенции във френски здравни заведения, както и такава за вашето евентуално репатриране.
Електро захранване 220 V
Швейцарската столица, Берн, е разположена в северозападната част на страната, на р. Аар (ляв приток на р. Рейн). Населението й наброява около 134 000 души.
Градът радва своите посетители с множество исторически и архитектурни паметници на културата. Повечето от тях са съсредоточени в старата централна част на Берн, която е включена в Списъка за световно културно наследство ЮНЕСКО. Една от главните забележителности в столицата е Бернската катедрала (Munster). Други интересни обекти включват: бароковият дворец Ерлахерхоф, църквата „Свети Петър и Павел“, сградата на Кметството, Часовниковата кула с астрономическия часовник и други. В града могат да бъдат посетени и множество музеи.
Разхождайки се покрай реката можете да достигнете до истинските живи талисмани на града - Педро и Тана. Тези две 26-годишни мечки (местните казват, че те са необикновено стари за мечки) са пазени в старомодна бетонена яма и малките деца им подхвърлят фъстъци.
Тесните улички на Берн са обградени от дълги безистени с магазинчета, предоставяйки много възможности за пазаруване. Дори подземията се ползват самостоятелно за търговски цели, защото всички имат входове откъм улицата.
С нарастването на града през вековете, неговите стени и ровове са били изравнени, предоставяйки големи площи земя. Днес те са разширени в площади, върху които се намират пазари и кафенета – най-популярните места вечер.
Новите и старите сгради в целия град са еднакво сиви. Над катедралата на Берн от ХV век, някога католическа, сега протестантска, се извисява 100-метрова кула – най-високата кула в Швейцария. Парламентът се намира в Стария град. Красивият гранитен площад пред парламента има 26 фонтана (по един за всеки кантон или швейцарски щат).
Карнавалът в Берн - известен също като "Bärner Fasnacht", привлича хиляди посетители всяка година. Прелюдията към карнавала започва на 11 ноември. Тогава мечките, символ на Берн, се затварят в кула за зимния си сън. Три месеца по-късно, винаги в четвъртък, започва фестивала "Bärebefreiig" или освобождаването на мечките. Музикантите трябва да събудят мечките от зимния сън. Фестивалът продължада на следващия ден с "Chinderumzug", където децата облечени в различни цветни костюми минават на парад в Стария град. В последния ден има голям парад в центъра на Берн, следван от публичните концерти и изпълнения на театрални трупи.
Цюрих е най-важният финансов и търговски център на Швейцария. Същевременно градът е и една от добре развитите туристически дестинации в страната.
Цюрих е разположен в централната част на алпийската държава, на северозападния бряг на Цюрихското езеро. Това е най-големият град в страната, чието население наброява над 376 00 души. Тук се намират и най-голямото летище и ж.п. гара в Швейцария.
Една от основните исторически забележителности в града е катедралата Гросмюнстер. Други известни обекти са замъкът Кюбург, храмът Св. Петър и манастирската църква Фраумюнстер която е най-старата в Цюрих. Интерес представлява и старата, тясна улица Augustinergasse, където са разположени множество многоцветни сгради. В града могат да бъдат разгледани и голям брой музеи и художествени галерии. Друга интересна забележителност в Цюрих е и зоологическата градина, където проектът „дъждовна гора“ представя копие на джунглата Масоала в Мадагаскар.
Не пропускайте и да посетите и фабриката на Линд, която е разположен малкият град Килхберг, само на 5 км от Цюрих. Фирменият магазин там предлага голямо разнообразие от шоколадови изкушения на по-достъпни цени.
Фабрика за шоколад
Всички страни си имат свои специалитети. Но тук, в Швейцария, един от най-предпочитаните, си остава деликатният шоколад. Каква би била Швейцария без супер вкусния си шоколад? По неофициални данни, страната има най-висок процент на потребление на шоколад в света. Ако ви се даде шанс да опитате от швейцарския шоколад, лесно ще разберете защо. Швейцарският шоколад е съвършено вкусен, особено този на Линд, който можете да си купите почти навсякъде.
Миризмата на шоколад се носи още щом се влезе във фабриката на компанията Линд в Цюрих. Това е шоколадовият рай на земята. Тук може да се види точно как шоколадът се приготвя и какво прави швейцарския шоколад толкова неустоим! Рецептата за приготовлението на шоколада е стриктно пазена в тайна. Тук се смесват какаовата мас, захарта и какаово масло, после се прибавя мляко на прах и се добавят тайните подправки, които придават кадифения и неповторим вкус на шоколадовото блокче. Полага ви се толкова колкото можете да изядете. Бъдете внимателни да не се разболеете от прекалено количество-често се случва! След обиколката, излизате впечатлен, наситен и удовлетворен и минавайки покрай магазина на фабриката можете да си купите всичко, което току-що сте вкусили на складови цени.
Фабриката на "Линд" работи 24 часа на ден. Пиковите месеци са юли, август и септември. Тогава се приготвят шоколадовите изделия за Коледа. В този период се произвеждат по 18 000 шоколада на час или 700 парчета в минута. Включително и пияните вишни за специалната селекция.
Град Лозана е разположен в западната част на Швейцария, на северния бряг на Женевското езеро.
Населението му наброява над 120 000 души.
Лозана е известна най-вече поради факта, че там се намира центъра на Международния олимпийски комитет. В града могат да се бъдат посетени и различни архитектурни обекти и паметници на културата. Сред по-известните са Готическата катедрала, Синагогата, сградата на кметството, както и замъкът Сен-Мер (St-Maire Castle). В Лозана има и различни музеи, които представляват интерес за посетителите на града, като сред по-известните са Музеят на олимпийското движение и този на фотографията Musee de l'Elysee.
Женева е важен финансов и търговски център с международно значение. Като част от добре развитата му сфера на услуги, туризмът също играе важна роля за благосъстоянието на града.
Женева е вторият по населеност град в Швейцария. Разположен е в западната част на страната, при изтичането на р. Рона от Женевското езеро. Населението му е сравнително малко – наброява почти 192 000 жители.
В града могат да бъдат видяна и посетени множество монументи с историческо значение, религиозни сгради и паметници на културата. Един от символите на града безспорно е фонтанът Jet d?Eau, който е сред най-високите в света. Други интересни туристически забележителности включват Старият град и площадът, който се намира там, Старият часовник, Дворецът на нациите, катедралата Сен Пиер, Английската и ботаническата градина и други. В града могат да бъдат посетени и множество музеи, сред които интерес будят музеите на Червения кръст и Патек Филип, Природонаучният музей и този на модерното и съвременно изкуство.
Замък Шион
Шийонският замък се счита за една от най-впечатляващите реликви от миналото на Швейцария. Намиращ се между Монтрьо и Вилньов, замъкът е наистина интересна гледка. Замъкът Шийон е на мястото на малка крепост, която се е използвала от охраната на важен търговски път за Италия през прохода Сен Бернар. Контролът върху важния път за Италия й отрежда основна роля в отбранителната им стратегия.
През 13-ти век, крепостта придобива сегашния си вид, продължавайки да очарова много хора от цял свят. Извисявайки се над малък скалист остров, замъкът Шийон се отразява в бистрите води на Женевското езеро. Замъкът е свидетел на редица интриги и политически събития. Благодарение на гениални архитекти Шийонският замък придобива вида, в който го намираме и днес: вътрешните дворове, складовете, официалните зали, Camera Domini и параклисът на Сейнт Джордж, както и отбранителната система.
В епохата на романтизма през XIX в., замъкът е описван и възпяван от много поети и писатели, като Жан-Жак Русо, Питър Шели, Виктор Юго, Александър Дюма и Байрон. Най-широка популярност му носи световно известната поема на Байрон „Шийонският затворник”, вдъхновена от затворничеството на Бонивард през XVI в. Бонивард, силен поддръжник на реформацията в църквата, е хвърлен в затвора по нареждане на херцог Савойски, който бил ревностен привърженик на католицизма. Бонивард прекарва цели четири години в замъка, прикован, докато не е освободен от протестанти през 1536.
През 1887 г. се създава Асоциация на Шийонския замък. Асоциацията работи повече от век по възстановяването и управлението на замъка. Благодарение на тези дългогодишни усилия днес това е най-добре запазеният и поддържан средновековен замък в Швейцария.
Определени реставрационни дейности продължават и днес, като се цели подготовката и отварянето на посещения, които все още са недостъпни за посетителите.
През последните 20 години замъкът се посещава средно от около 300 000 души годишно, като рекордът е през 1990 година е 350 000.
Женевското езеро
Женевското езеро е второто по големина сладководно езеро в Централна Европа. Езерото има форма на полумесец, дълго е 73 km и достига до 14 km ширина, а в най-дълбоката си точка е 310 m. Формата на езерото е разкривена при Ивоар на южния бряг, което прави възможно разглеждането му като Голямо езеро (Grand Lac) на изток и Малко езеро (Petit Lac) на запад.
Женевското езеро е разположено по течението на река Рона, която извира от ледник източно от него, тече през кантона Вале, навлиза в езерото при Вилньов и бавно тече към изхода си при Женева.
Езерото Леман и в минали времена ,и сега е било притегателен център за хората със своята красота и романтично излъчване.Разходката по кейовете край езерото са изключително релаксиращи. Можете просто да се насладите на красотата на водите му или да се загледате като хипнотизирани във фонтана,който изригва от самото езеро. И една интересна подробност. Дълбоко под водите на Женевското езеро се намира част от Големия андронен ускорител (най-големият и мощен ускорител на частици в света, предназначен за ускоряване на протони и тежки йони). Ако сте професионалист или просто любител, ще ви е интересно да усетите атмосферата, знаейки този факт.
За улеснение на хората, около самото езеро има направени паркинги-тераси, където може да спреш, да се облегнеш на перилата, да погледнеш през далекогледа или да поседнеш на симпатичните дървени масички, за да съзерцаваш езерото на фона на величествените Алпи. Почти през цялата година се вижда снега по билото на планината и човек се чувства сякаш е застанал пред картина на гениален художник. Гледка, която наистина спира дъха!
Водопадите Трюмелбах
Водопадите Трюмелбах в Швейцария се намират на р. Трюмелбах. В тази река отива почти целият стопен лед от върховете Айгер, Мьонх и Юнгфрау. Така се образува забележителната поредица от каскадни водопади Трюмелбах.
Водата пада от стотина метра през процеп в скалата. Дебитът е 20 тона вода в секунда. С течение на времето и под действието на абразивните частици, влачени от водата, водопадът се вкопава във вътрешността на планината.
Седем от десетте водопада се намират в пещери и в тях са пробити тунели, за да могат туристите да видят тези природни красоти. Швейцарците казват, че това са единствените водопади във вътрешността на планината, до който изкуствено са прокопани тунели за туристи. „Дяволското гърло” в Родопите е също с прокопан тунел за разглеждане на водопада.
Трюмелбах е забележителен. Местата за наблюдение са много добри и напълно безопасни, тунелите са широки. Водата прави водовъртежи, фунии, разделя се, събира се. Шумът от падащата вода е оглушителен, а стените на тунелите се тресат от мощта й.
Водопадите Трюмелбах не се различават само по пълноводието си. Един от тях, „ледения водопад”, е с малко вода. Струята се разпръсква във въздуха на дребни капчици и изчезва, но след това среща каменно стъпало, където отново се събира на струя, прави нов скок и пак се разпръсква на капчици, среща второ стъпало, става отново на струя и накрая водопадът преминава във буен планински поток. През зимата всичко това замръзва и е обект на покоряване от алпинистите.
Богатите туристи наемат хеликоптери за да разглеждат водопадите от въздуха. Ако можете да си позволите това го направете, гледката е главозамайваща.