Столица: Париж
Официален език: Френски
Най-голям град: Париж
Площ: 675 417km/2
Население: 65 350 000
Валута: Евро (EUR)
Часова зона: GMT+1
Лоара (най-дългата река във Франция, дълга 1020 км, 115 000 км2 водосборен басейн – това е 1/5 от територията на страната) извира от източната част на Централния масив на 1400 м надморска височина и се влива в Атлантическия океан близо до Сен Назер. Лоара минава през градовете Орлеан, Блоа, Тур, Анже, Нант, столици на историческите области Орлеан, Блоа, Турен, Анжу, Бретан. Долината на Лоара е известна с лозовите си масиви, с богатите си на дивеч гори и със замъците, строени през Средновековието и Ренесанса – най-известните сред тях са Шамбор, Шенонсо, Амбоаз, Шинон, Шеверни, Азе-льо-Ридо, Блоа, Виландри).
Сена (дълга 776 км, 80 000 км2 водосборен басейн) извира от едно плато близо до Дижон, в Бургундия, на 471 м надморска височина и се влива в Ла Манша, на около 10 км южно от Хавър. Сена е играла огромна роля в историята на Франция, бидейки път за инвазии, търговия и контакти. Сена е една от най-известните реки в света, защото минава през един от най-известните градове в света, като го разделя на неговите легендарни два бряга – „рив дроат” и „рив гош” – десен и ляв бряг. Сена е люлката на Париж, на нейния остров Сите се е родил градът през 3 век пр. Хр. Наричат Сена „най-красивата улица на Париж”, накичена с прекрасни мостове, които приличат на скъпоценни украшения по живописните й меандри. Сена е плавателна и благодарение на нея Хавър, Руан и Париж са свързани чрез канали с реките Шелда, Маас, Рейн, Сона и Лоара.
Гарона (най-голямата река в Югозападна Франция, дълга 575 км, 55 000 км2 водосборен басейн) се образува от многобройни притоци в Испания, идващи от планината Маладета и от Пиренеите, на около 1900 м надморска височина, след около 50 км влиза във Франция. По Гарона морски кораби могат да навлизат чак до Бордо. През 1836-1858 година е построен канал, контролиран от над 50 шлюза, който създава директна връзка между Бордо и Тулуза. Сона е дълга 480 км, извира от планината Вогези, на югозапад от Епинал, на 400 м надморска височина, влива се в Рона при Лион, плавателна е в продължение на 375 км.
Рейн е една от най-големите реки в Европа, дълга 1320 км, 220 000 км2 водосборен басейн, извира от Алпите в Източна Швейцария, тече през Лихтенщайн, Франция, Австрия, Германия и Холандия и се влива в Северно Море. Рейн минава през Бодензее, Базел, Страсбург, Бон, Дюселдорф, Кьолн, Ротердам. Рейн представлява естествена граница между Лихтенщайн и Швейцария, между Швейцария и Австрия, между Германия и Швейцария, между Германия и Франция. Земите, през които тече реката, са известни като Рейнска Европа и това е най-динамично развиващата се част от Европейския континент, една от най-мощните в икономическо отношение области в света. От търговска гледна точка, Рейн е най-важният вътрешноконтинентален воден път в света. Виктор Юго пише: „Цялата история на Европа е събрана в тази река на войници и на философи, в тази шеметна вълна, която повдига духа на Франция, в шепота на водите й, който кара немците да мечтаят. Рейн обединява всичко”. Централната комисия за навигацията по река Рейн, чието седалище е в Страсбург, е най-старата международна организация, създадена през 1815 година от Виенския конгрес.
Пиренеи са планинска верига в Югозападна Европа, представляваща естествена граница между Франция и Испания. В нея се намира и Андора. Най-високият връх в Пиренеите е Ането – 3404 м височина, намира се в Испания).
Централният масив (Massif Central) има Херцински произход, средновисоки, заоблени върхове, простира се в Централна и Южна Франция. Със своята площ от 85 000 км2 това е най-обширният планински масив в страната. Най-висок връх е Пюи дьо Санси - 1886 м и има вулканичен произход. В Централния масив се намират по-голямата част от загасналите вулканите във Франция.
Юра е планинска верига, разположена на север от Алпите, на територията на Франция, Швейцария и Германия, успоредно на френско-швейцарската граница между долините на реките Рона и Рейн, като по-голямата част е на територията на Швейцария. Най-високи върхове са Кре дьо ла Неж (1717,6 м) и Льо Рекюле (1717 м) във Франция и Ла Дол (1680 м) в Швейцария.
Вогезите са планинска верига, разположена в Североизточна Франция, маркираща граница между областите Елзас и Лотарингия. Най-висок връх е Гран Балон – 1424 м).
Армориканския масив е стара планинска верига, разположена в западната част на Европа, най-вече в Бретан. Носи името на Арморикия – област от Галия, която се е намирала между реките Лоара и Сена. Възникнала през Палеозоя – херцински произход – за разлика от Централния масив, Армориканския масив не е бил повдигнат при нагъването на Алпите. Въпреки че най-високият връх на масива е 417 м, той се смята за планина, поради естеството на природата, почвите и пейзажите в него.
Ардените са планинска верига, разположена в сърцето на едноименната област, на юг от река Маас до равнините на Лотарингия и Шампан. Ардените представляват остатъци от много стар планински масив, който е бил сравним с днешните Алпи. Изхабен от милиони години ерозия, техният най-висок връх, намиращ се в Белгия, е 694 м.
Корсика, наречена още L’ ile de Beaute – „Островът на красотата”, е земя на контрастите, истинска планина в морето. Намира се в Средиземно море, на около 200 км от Лазурния бряг, на запад от италианската област Тоскана и на север от италианския остров Сардиния. Най-висок връх е Монте Синто – 2710 м.
Седалище на президентската институция е Елисейския дворец, а на министър-председателя – Отел дьо Матиньон, Народното събрание заседава в Пале Бурбон, Сенатът – в Люксембургския дворец, а Държавният съвет – в Пале Роаял. Понастоящем президент на Франция е Франсоа Оланд, представител на левицата.
ИКОНОМИКА: Франция е сред първите икономически сили в света. Разполага със значителни запаси от желязна руда, уранови руди, боксити, калиеви соли. Селско стопанство – Франция е най-големият селскостопански производител в Европейския съюз с 23 % от общата селскостопанска продукция (доста преди Италия – 15,4% и Германия – 15,2%). Селското стопанство на Франция е интензивно и модерно и в него са заети едва 3,6% от активното население. Основните отрасли са производството на зърнени храни (пшеница, овес, ечмик, царевица), захарно цвекло, лозя, картофи, зеленчуци, плодове, месно-млечно животновъдство. Франция е вторият производител на грозде в света. Риболовът е традиционно развит, Франция е на трето място в Европейския съюз по количество уловена риба след Дания и Испания и непрекъснато развива отглеждането на миди и стриди в морски ферми, където продукция се е утроила през последните 20 години.
Индустрия – Франция е една от най-големите индустриални сили в света. Много френски компании държат първенство в сектора си – L’Oreal, Michelin, Alcatel. Франция развива всички нови и модерни индустрии – авиокосмическа промишленост, телекомуникации, микроиформатика, механика, електротехника, електроника, както и традиционните - металообработване, химическа промишленост, дървообработване, автомобилостроене (3 млн леки автомобила годишно), производство на електрическа енергия (Франция експлоатира 58 ядрени реактора, които произвеждат 75% от електроенергията в страната и е втора в света след САЩ по производство на атомна енергия), текстилна, шивашка, обувна и кожарска промишленост, индустрии на лукса, харнително-вкусова промишленост. Сферата на услугите е силно развита във Франция и в нея са заети 71,5% от активното население на страната. Туризмът е силно развит. От 1990 година насам Франция е неизменно най-посещаваната туристическа дестинация в света с 80 милиона туристи годишно.