• Столица: Брюксел
  • Официален език: Нидерландски, Френски, Немски
  • Най-голям град: Брюксел
  • Площ: 30 528km/2
  • Население: 11 007 020
  • Валута: Евро (EUR)
  • Часова зона: GMT+1
  • ЗНАМЕ: Националното знаме на Белгия представлява три еднакви по размер вертикални цветни полета - черно, жълто и червено. Формата на държавното знаме е взаимствана от знамето на Франция, а цветовете са взети от герба на Брабантското херцогство. Интересно е да се отбележи, че според белгийската конституция, чл. 193, белгийското знаме е със следната подребна на цветовете: червено, жълто и черено, обратно на подредбата в която се срещат на официалното знаме. Знамето на Белгия в актуалната си форма е прието на 23 януари 1831 година, скоро след като страната придобива независимост от Холандия. Първоначално, между 1879 и 1830 година, цветните полета са били разположени хоризонтално, но поради прилика с холандското знаме са променени.
  • ГРАНИЧИ С: Холандия на север, Германия на изток, Люксембург на югоизток, Франция на юг и Северно море на северозапад.
  • НАСЕЛЕНИЕ: 10 670 000 души по данни от 2008 година. Гъстотата на населението, 346 д/км2, е сред най-високите в Европа след Холандия и някои малки страни като Монако. Районите с най-голяма гъстота са около Брюксел, Антверпен, Гент и Лувен. Средната продължителност на живота в Белгия е 75,8 години за мъжете и 82,1 години за жените по данни от 2008 година.
  • ЕЗИЦИ: Белгия има три официални езика: нидерландски, френски и немски.

Белгия се намира на културната граница между Германска и Романска Европа. Тази езикова бариера води началото си от 5 век, когато Рим оставя германските племена в северната част на страната, а в по-силно латинизирания юг гало-романският език устоява на германизацията, въпреки окупацията на салическите франки. На езика на франките “Walha”, откъдето идва думата “wallon” (валонски) – значи “чужд”, “чужденец”.
Многоезичието има сериозни последици при организирането на политическия и административен живот в страната. В нея се говорят три езика — нидерландски (наричан още фламандски) в областта на Фландрия на север, който се говори от около 60% от населението, френски в областта Валония на юг, говорен от около 39% от населението и немски диалект, говорен от 1% от населението в източните райони на страната, в областта Юпен. Езиковите граници съвпадат с тези на областите с изключение на областта Брабант със столица Брюксел, която е оазис на франкофонията във фламандската земя. Тя е двуезична с мнозинство на франкофоните.
На долната карта на Белгия са показани езиковите общности в страната.

  • ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯ: Свободата на вероизповедание в Белгия е гарантирана от конституцията. Преобладаваща част от белгийско население са католици (92% от населението). В страната има и малки обюности на мюсюлмани, протестанти, евреи и православни.
  • СТОЛИЦА: Брюксел (1 000 000 жители, а заедно с агломерацията - 2 700 000 жители – по данни от 2008 година).
  • ГОЛЕМИ ГРАДОВЕ: Антверпен (445 570 жители), Гент (224 685 жители), Шарлероа (201 000 жители), Лиеж (184 550 жители) и Брюж (117 351 жители).
  • РЕЛЕФ: Територията на Белгия включва три физико-географски района: крайбрежната низина на северозапад, централната равнина и Ардените, ниска планина, разположена в югоизточната част на страната. Крайбрежната низина се състои главно от пясъчни дюни и полдери. Полдерите са райони близки до морското ниво или по-ниски от него, които се отводняват от човека. Част от тях са отвоювани от морето и са защитени с диги, а останалите, във вътрешността, са полета, отводнени с канали. Централната равнина е район, който постепенно повишава морското си равнище в посока планините, с множество плодородни долини, напоявани от гъста мрежа канали. Срещат се и по-стръмни терени, включително пещери и малки проходи. Ардените са значително по-неравни от първите два района. Те представляват гориста планина, много скалиста и не особено подходяща за земеделие, която продължава и в Северна Франция. В нея е концентрирана по-голямата част от дивата природа в Белгия. В Ардените се намира и най-високата точка в страната, Синял дьо Ботранж на 694 м надморска височина.

Климатът е прохладен, умерен и дъждовен. Средни летни температури: 25°C, средни зимни температури: 7,2°C. Годишни екстремуми (рядко достигани): -12,2°C и +32,2°C.

  • ГОЛЕМИ РЕКИ: Маас или Мьоз (фр. La Meuse, нидерл. Maas, вал. Μeuze) – дължина 950 км, от които 192 км на белгийска територия, влива се в Северно море; Шелда или Еско (фр. Еscaut, нидерл. Schelde) – дължина 430 км, от които 200 км на белгийска територия, влива се в Северно море; Изер (фр. Yzer, нидерл. Ijzer) – дължина 78 км, от които 50 км на белгийска територия, влива се в Северно море.
  • ПЛАНИНИ: Масивът Ардени е разположен на френска и белгийска територия.
  • НАЙ-ВИСОК ВРЪХ: Сигнал дьо Ботранж (694 м), намира се в Ардените.
  • ДЪРЖАВНО УСТРОЙСТВО: Белгия е федерална конституционна монархия. Крал на белгийците от 1993 е Албер II, който е държавния глава на Белгия. Законодателен орган – кралят и двукамерен парламент. Изпълнителен орган – кралят, който назначава федерално правителство начело с министър-председател, утвърждаван от парламента. Трите автономни района, франкофонската и немската общност имат отделни парламенти и правителства, тоест, в хода на федерализацията държавните институции са силно усложнени - освен федералното правителство, е въведено разделение по езикови общности (Френскоезична общност, Фламандскоезична общност и Немскоезична общност) и отделно разделение по региони (Валонски регион, Фламандски регион и Столичен регион Брюксел. Фламандската общност и Фламандският регион са свързани и имат общо правителство. Отговорността за различните сфери на управлението е разпределена между различните нива:

Федерално правителство: ръководи външните работи, външната търговия, отбраната, икономическата политика, общественото осигуряване (вкл. пенсии, здравеопазване, социални помощи), транспорта, има ограничени компетенции в образованието, културата и научните изследвания, както и в контрола върху данъчното облагане в регионите, администрира 80% от данъчните приходи.
Правителства на общностите: управляват в областта на езика, културата и образованието (вкл. училища, библиотеки, театри и т.н.)
Регионални правителства: решават въпросите, свързани с териториалното устройство и собствеността (регионална икономическа политика, градоустройство, транспорт и т.н.)

  • ИКОНОМИКА: Гъсто населената Белгия е разположена в сърцето на един от най-силно индустриализираните райони в света. Навлязла в индустриалната революция в началото на 19 век, сред първите страни в континентална Европа, Белгия развива отлична транспортна инфраструктура от пристанища, канали, железопътни линии и пътища, за да интегрира промишлеността си с тази на своите съседи. Белгия често е наричана „сърцето на Европа“, не само заради географското ѝ положение, но и поради множеството европейски и международни институции (общо 120 на брой), чиито седалище е Брюксел. В белгийската столица се намират шест европейски институции (Съвета на Европа, Европейската комисия, Европейския парламент - за инзвънредни заседания, Комитета на областите, Съвета на общините и на областите в Европа, Икономическия и социален съвет на Европа), на НАТО, на най-големите междуародни профсъюзни организации (Европейската конфедерация на синдикатите, Международната конфедерация на свободните сидикати и Световната конфедерация на труда). Белгия е силно развита индустриална страна – 26% от БВП се осигурява от промишлеността, 1,4 % - от селското стопанство и 72,6% - от услугите. От промишлените отрасли най-развити са добивната промишленост, черната и цветна металургия, машиностроенето (автомобили, подемно-транспортни машини, авиодвигатели), оръжейната промишленост, химическата, нефтохимическата, целулозно-хартиената, текстилната, шивашката, стъкларската, хранително-вкусовата промишленост, обработката и търговията с диаманти. Високопродуктивно селско стопанство, едро земевладелие. Производство на пшеница, ечемик, овес, захарно цвекло, картофи, фуражни култури, овощарство и парниково зеленчукопроизводство, отглеждане на едър рогат добитък, свине, отглеждане на миди във ферми в Северно море. В Белгия са посторени 3437 км жп линии, 145 774 км шосета, 1328 км петролопроводи, 3300 км газопроводи. Държавата разполага с 32 912 бр.р.т. морски и речен флот, 42 летища (2000). Главни пристанища: Антверпен (едно от най-големите пристанища в Европа), Брюж, Хент, Лиеж, Монс, Намюр, Остенде.
  • ОФИЦИАЛНИ ПРАЗНИЦИ: 1 януари (Нова година), Великден, Възнесение Господне (четвъртък, 39 дни след Великден), Петдесетница (понеделник, 50 дни след Великден), 1 май (празник на труда), 21 юли (национален празник – празнува се триумфалното влизане на първия белгийски крал, Леополд I, в Брюксел през 1831 година и неговата клетва пред Конституцията), 1 ноември (Задушница), 11 ноември (подписването на Примирието в края на Първата световна война), 25 декември (Коледа)


Брюксел

Не случайно наричан „Столицата на Европа“, Брюксел е градът, където са разположени най-голям брой от административните структури на Европейския съюз.
Географското положение на града също е определящо за важната му роля – белгийската столица се намира в самото сърце на Западна Европа. Населението й наброява над 1.1 милиона души.

Много хора пренебрегват Брюксел като атрактивна туристическа дестинация, поради големия брой бизнес сгради и сравнително оскъдното наличие на исторически и културни забележителности. Столицата, обаче, определено има своя чар, и със сигурност може да зарадва и изненада всеки посетител. Едни от основните атракции са площадът „Гран Палас“ и разположеното там кметство. Атомът, „Манекен Пис“, триумфалната арка в Брюксел и катедралата Св. Майкъл са също сред само малката част от местата, които си заслужава да бъдат посетени. От забележителностите, свързани с Европейския съюз, най-голям интерес предизвиква новооткритият посетителски център на Европейския парламент – Парламентариумът.

Разбира се, едно посещение на Брюксел няма как да не мине и без умерена доза белгийска бира и неустоим шоколад. Не пропускайте да опитате и типичните за града гофрети. Имайте предвид, обаче, че истинските брюкселски гофрети, които жителите на града консумират, са съвсем обикновени, поръсени само с пудра захар. Тези, които се предлагат по-често по улиците, украсени със всевъзможни плодове, шоколад или сладка, са „туристическите гофрети“.

Площад Гроте Маркт

Една от най-красивите архитектурни забележителности на град Брюксел е неговият централен площад - Гроте Маркт (Големият площад). Площадът помещава някои от най-възловите институции и сгради за града. Там се намира и кместството на град Брюксел, както и 96-метровата брюкселска градска кула. Мястото е средищен и пазарен център от самото зараждане на града и продължава да бъде такова и до днес. Най-ранните данни за пазара датират от X-XI век.

Площадът Гроте Маркт е едно прекрасно място за пазар и за разходка. Той е разположен в сърцето на стария европейски град. Почти всички сгради са построени през Средновековието и са запазили неговия дух. Ако посетите Брюксел в сряда, ви препоръчвам да се включите в пазарния ден на Гроте Маркт и околните улици. Ще имате възможността да си закупите уникални атрибути. Вярно, цената не винаги е много изгодна, но пък качеството е доста добро.

Повечето от старинните къщи са реконструирани, за да може да се запази тяхната автентичност и за да очертаят духа на стария град. Някои от къщите са превърнати в музеи. Много голямо впечатление ми направи „Къщата на гилдията на стрелците”, пред която се помещава статуя на Свети Георги. Друга интересна забележителност на Гроте Маркт е реставриран хан, построен през средните векове.

В красивите летни дни мястото е изпълнено с хора, които се наслаждават на красивата гледка, на чаша ледена бира в някое от многото китни бирарии и кафенета. На всеки две години, през месец август, Големият площад на Брюксел става гост на едно много красиво събитие. Милиони разноцветни бегонии украсяват площада и изграждат огромен цветен килим. Искрено ви препоръчвам да се насладите на тази прекрасна атракция.

Манекен Пис, Брюксел

Най-разпространеният символ на белгийската столица е Манекен Пис. Манекен Пис е статуя-фонтан, изобразяваща момченце, което пикае във фонтана под него. В превод името на бронзовия монумент означава „пикаещото момченце”. От няколко века стауята е символ на „европейската столица” и се радва на голяма посещаемост от гостите и жителите на града.

За съжаление точната дата, която е дала началото на Манекен Пис, не е известна, но се предлопалага, че първоначалния си вид е придобила някъде в периода XIV - XV век. Днешният вид на статуята е изографисан от известния скулптор Жером Дюкенуа през 1619 година. Разбира се, статуята на Манекен Пис е многократно подновявана с копия поради десетките й похищения.

Районът около монумента е изпълнен с магазини за сувенири, които предлагат автентични фигурки и знамена, изцяло посветени и изобразяващи Манекен Пис. Въпреки че оригиналният вид на статуята изобразява голо момченце, по-вероятно е повечето сувенири да го изобразяват с различно облекло. Ако имате късмет, можете дори на някое от своите посещения да видите статуята, облечена с някакво облекло, в зависимост от повода. Самият аз, както повечето туристи, бях изненадан от големината на статуята. Всъщност тя е висока само 60 сантиметра.

Монументът на „Пикаещото момченце” е една от най-посещаваните актракции в „столицата на Европейския съюз” – Брюксел. Има няколко легенди за произхода на статуята. Най-голямо впечатление ми направи тази, която гласи, че малко момченце спасило града, като се изпикало върху взривни вещества, малко преди те да избухнат.

 

"Ню Ейдж тур къмпани" ЕООД притежава лиценз за туроператор № PK-01-8350
Всички цени се заплащат в лева по курса на БНБ за деня в брой, по банков път или с кредитна/дебитна карта. Върху офертните цени не се начислява ДДС. Фактури се издават с неначисляване.
Сертификат за сключена задължителна застраховка – отговорност на туроператора с №13052310000647 от 30.08.2023 г. нa ЗК "Лев Инс" АД

* При необходимост, "Ню Ейдж тур къмпани" ЕООД си запазва правото, да променя цените и условията на предложената оферта, за което ще бъдете уведомени своевременно.

* "Ню Ейдж тур къмпани" ЕООД е регистриран администратор на лични данни в Комисията за Защита на Личните Данни под № 394865 от 26.02.2014 г.
Този сайт е рекламен. Информация, съгласно чл. 80 от ЗТ може да получите в нашите офиси.